Sinine valgus ja selle mõju meie tervisele

Nutiseadmete ja arvutite plahvatuslik kasutamise kasv toonud silmadele sinise valguse ülekaalu, mis mõjutab neid rohkem kui karta oskame.

Inimese silmas on lisaks kepikestele ja kolvikestele retseptorid, mis reageerivad sinisele valgusele. Need rakud pole seotud nägemisteravusega, vaid pigem ärkveloleku ja unetsükliga. Kõrge energiaga sinine valgus tuleb pärast UV kiirgust.

Oletatakse, et see põhjustab silmas pöördumatuid kahjustusi, aga tõestatud seda pole. Samas on sinine valgus kõikjal meie ümber, saades alguse päikesest tulevast valgusest ja tehes ka taeva siniseks. Kõige rohkem mõjutab sinine valgus meie unerütmi - loomulikus olekus kasutab inimene sinist valgust ärkveloleku ja magamise rütmi reguleerimiseks. Siit tuleneb mõiste kronobioloogia.

Mida sinine valgus meiega teeb?

Sinine valgus tekitab meie kehas melanopsiini, mis hoiab meid ärkvel. Melanopsiinitaseme vähenedes tekib melatoniin, mis uinutab. Õhtupoole me enam ei ole aktiivselt sinises valguses ja algab melatoniini sekretsioon, muutume uniseks. Soolestiku töö aeglustub, vererõhk alaneb. Hommikul melatoniinitase alaneb, vererõhk tõuseb ja algab uus päev. See on nn tisirkadiaanrütm.

Probleem on selles, et õhtul melatoniini tekke loomulikul ajal ollakse hoopis arvutis, mängitakse, vastatakse e-kirjadele või tšätitakse. Melatoniini nii ei eraldu, und ei tule.  Vastupidiselt arusaamale pole hea uni tihti seotud füüsilise väsitamisega, vaid just valgusega.

Hormonaalne tasakaal on kehas hästi timmitud mehhanism ja kui miski seda rikub, võivad tekkida häired. Sinine valgus reguleerib meie magamise ja unetsükleid, teeb erksaks, parandab mälu ja kognitiivseid oskusi, tekitab kõrgendatud meeleolu. Samas põhjustab nn computer vision syndrome´i (CVS) ja väidetavalt suurendab vähitekke riski, diabeedi, südame-veresoonkonna haiguste ja ülekaalulisuse riski. 

Sinine valgus abiks ööklubides

Näiteks, ööklubid kasiinod, baarid kasutavad palju sinist valgust, et inimesed seal uniseks ei jääks, oleksid alati reipad. Kunstlikud rohke sinise valguse allikad on teler, arvutimonitorid, tahvelarvutid, nutiseadmed, LED lambid ja ka autode ksenoonlaternad. Meid ümbritseb palju sinist valgust, ilma et me seda tajuksime. 

Tulemuseks on väsimus, sagedamini esinevad magamisraskused ja kurnatus. Pole siis ime, et peale pikka tööpäeva on pea väsinud, aga magama ei suuda jääda.

Kui su töökeskkonda valgustab suuremalt jaolt tehislik valgus, siis soovitme kanda spetsiaalseid arvutiprille, mis vähendavad sinuni jõudvat sinist valgust. 

Valige oma arvutprillid siin! 

Ostukorvi