Läätsedega seotud hirmud - fakt või müüt?

Fakt või müüt - läätsedega seotud hirmud

Kontaktläätsede kohta levib palju müüte. Kuigi läätsetööstus areneb väga kiiresti ning uuenduslikke läätsemudeleid ei saa võrrelda aastakümnete tagustega, kipuvad vanad legendid püsima. Sa ei võrdleks ju oma uut nutitelefoni 90ndate Nokiaga? Samamoodi ei ole tarvis ka muretseda vananenud läätselegendide pärast.

Kuigi ettevaatlik olla on oluline ning hügieenireegleid tuleb järgida laitmatult, on tänapäeva kontaktläätsed pehmemad, turvalisemad, tervislikumad ja mugavamad kui kunagi varem. Järgnevalt vaatleme levinud läätsedega seonduvaid hirme ning anname nõu, kuidas neist üle saada:

 

Kas nädalas tuleb võtta läätsevaba päev, et silmad saaksid puhata?

 

Müüt. Tänapäevaseid pehmeid kontaktläätsi võib kanda iga päev. Siit tuleb aga kohe ka fakt: väga tähtis on järgida õiget kandmisrežiimi vastavalt optometristi soovitustele.

Maksimaalne läätsede silmas hoidmise aeg sõltub läätsede materjalist. Kõige uuematel läätsedel on see kuni 16 tundi, kuid mõnd vähem hingavast materjalist läätse ei tohiks silmas hoida kauem kui 8-10 tundi. Ühtegi läätse ei tohi kanda pärast ettenähtud kandmisaja lõppemist (see tähendab mitte kauem kui üks päev ühepäevastel, üks kuu kuuajalistel läätsedel jne). Kui soovid proovida ööpäevaringse või pikendatud kandmisajaga läätsesid, konsulteeri kõigepealt kindlasti oma optometristiga, kuna tuleb kindlaks teha, kas need sobivad sinu silmadele.

 

Kas läätsede puhastamine on keeruline ja võtab palju aega?

 

Müüt. Läätsede hooldamine on väga lihtne, kui oled selle selgeks saanud. Kui otsustad ühepäevaste läätsede kasuks, on asi veelgi lihtsam, sest pärast kandmist viskad läätsed lihtsalt ära ning järgmisel päeval paned silma uued. Kui kasutad kahenädalasi või kuuajalisi läätsesid, tuleb need lihtsalt iga kord pärast silmast välja võtmist spetsiaalse läätsevedelikuga puhastada ning ööseks spetsiaalsesse konteinerisse sama läätsevedeliku sisse hoiule panna.

Iga kord enne kontaktläätsede käsitsemist tuleb käed pesta erilise hoolega – kujutle, et oled just tšillit hakkinud! Läätsed võivad kergesti saastuda kosmeetika, salvide ja geelide jääkidega, mis satuvad läätsede kaudu kätelt silma. Näiteks eriti raske on käed täiesti puhtaks saada pärast valu vaigistava salvi kasutamist. Kui sellised jäägid silmaga kokku puutuvad, võib tulemuseks olla tõsine silmaärritus ning läätsede muutumine kasutuskõlbmatuks. Seega, nii nagu sa ei tahaks tšillit endale silma, ei taha sa sinna ka ühtegi muud ärritavat ainet.

 

Kas ma olen läätsede kandmiseks liiga vana?

 

Müüt. Laias laastus ei ole läätsede kandmise jaoks ülemist vanusepiiri. Samas, erinevad terviseteemad võivad mõjutada sinu läätseretsepti. Seega, käi kindlasti regulaarselt silmakontrollis. Lisaks lühi- ja kaugnägevust korrigeerivatele läätsedele pakume ka laia valikut toorilisi ja mitmevaatelisi (multifokaalseid) kontaktläätsesid.

 

Kas läätsedega magamine on kahjulik?

 

Fakt. Läätsedega magada tõepoolest ei soovitata. Magades on silmad suletud, seega on neil raskem saada vajalikku niiskust ja hapnikku ning tulemuseks võib olla kuivus, sügelemine ning kõrgem infektsioonirisk. Kui jääd korra elus, läätsed silmas, magama, ei ole veel paanikaks põhjust, kuid kui seda juhtub pidevalt, võib läätsedega magamine silmade tervist põhjalikult kahjustada. Mis puudutab ööpäevaringseid läätsesid, konsulteeri enne nende kasutamist kindlasti optometristiga, kuna tuleb kindlaks teha, kas need ikka sobivad sinu silmadele. Üldreegel on, et pigem ära magamise ajaks läätsesid silma jäta.

 

Kas läätsed kahjustavad silmi?

 

Müüt. Kui kasutad läätsesid õigesti, järgid hügieenireegleid ning optometristi soovitusi, ei kahjusta läätsed sinu silmi. Nägemine võib aja jooksul muutuda, ning see ei sõltu sellest, kas kannad prille või läätsesid. Et ükski muutus ei jõuaks süveneda, käi kindlasti regulaarselt silmakontrollis. Soovitame seda teha kord 6 kuu jooksul isegi siis, kui ühtegi kaebust ei ole.

 

Kas läätsedega ei tohi ujuda?

 

Fakt. Läätsedega ei tohiks ujuda, eriti vee all. Põhjus on lihtne: veega kokku puutudes võivad läätsed väga kergesti saastuda nähtamatu mustuse ja bakteritega ning tulemuseks võivad olla tõsised silmaprobleemid. Klooriveega basseinis ujumine ei ole erandiks, sest ka kloorivees leidub baktereid. Lisaks võib kloor läätsematerjali sisse imenduda ning jääda silmi ärritama ka pärast ujumist.

Ka teiste suviste tegevuste jaoks, kus läätsed võivad suurema tõenäosusega puutuda kokku tolmu, vee, päikesekreemi, meigi jt teiste hügieeniriskidega, soovitame pigem ühepäevaseid läätsesid. Kuna viskad need päeva lõpuks ära ning järgmisel päeval paned silma uued ja puhtad läätsed, on risk madalam.

 

Mul on kuivad silmad. Kas mul polegi lootust läätsesid kanda?

 

Müüt. Võib-olla ei saa sa kuivade silmade korral päris iga päev läätsesid kanda, kuid olukord ei ole lootusetu. Enne läätsede proovimist konsulteeri kindlasti optometristiga, kes oskab soovitada sinu silmadele sobivaid ühepäevaseid, kahenädalasi või kuuajalisi läätsesid. Kuivade silmade jaoks soovitavad spetsialistid sageli madalama veesisaldusega läätsesid, sest kõrge veesisaldusega läätsed imavad endasse rohkem niiskust ning võivad kuiva "liivatera tunnet" süvendada. Kuiva silma sündroomile on ravivõimalusi ning kontrolli all hoidmise meetodeid, uuri nende kohta oma arstilt.

Sageli on silmade kuivuse põhjustajaks kuiv õhk – näiteks kontorihoonetes või kaubanduskeskustes. Soovitame spetsiaalseid silmatilkasid, mis pakuvad silmadele täiendavat niisutust ja kaitset. Silmatilkade kasutamiseks ei pea olema läätsekandja. Meie e-poes on nii ilma läätsedeta kui ka koos läätsedega kasutamiseks mõeldud silmatilku.

 

Kas kontaktläätsed võivad silma kinni jääda?

 

Müüt. Ei saa. Samuti ei saa läätsed silma taha minna, sest see ei ole anatoomiliselt võimalik. Kui jääd näiteks, läätsed silmas, kogemata magama, võib juhtuda, et läätsed on silmas kuivad ja kleepuvad. Sellisel juhul oota natuke, et pisarad neid niisutaksid või kasuta silmatilku, enne kui need välja võtad. Ära kunagi hõõru läätsede kandmise ajal silmi, ega ürita neid jõuga kätte saada, sest see võib ärritada silma sarvkesta.

 

Kas värvilised läätsed on võrreldes tavalistega ebamugavad?

 

Müüt. Värviliste läätsede arendamisel kasutatakse samu uuendusi, mis teiste kontaktläätsede puhul. Nii ühepäevased kui ka kuuajalised värvilised läätsed on populaarsed ka paljude selliste inimeste hulgas, kes nägemiskorrektsiooni ei vaja ning kes võivad olla seetõttu läätsede õiges kasutamises vähem kogenud. See võibki olla antud legendi põhjuseks.

Seega, siit tuleb meie soovitus: isegi kui sul on ideaalne nägemine, külasta enne värviliste läätsede proovimist optometristi. Spetsialist oskab kõige paremini jagada hügieeninippe ning õpetab, kuidas värvilisi läätsesid õigesti silma panna ja välja võtta. Seda kõike selleks, et sinu kogemus oleks maksimaalselt mugav!

 

Kui sul on mis tahes kahtlusi või küsimusi kontaktläätsede kohta, kirjuta meile info@lensor.ee ning meie spetsialistid jagavad meeleldi oma teadmisi.

Ostukorvi